x

EPP-ZMN-VR - EPOCERAMIC NON SOLVENT PRIMER

EPP-ZMN-VR - EPOCERAMIC NON SOLVENT PRIMER

TANIM : Epoksi-poliamid esaslı, iki bileşenli, poliamid kürlenmeli, sert film oluşturan, tatlı suya, deniz suyuna ve petrole dayanma direnci yüksek solventsiz epoksi astardır. Epoceramic Non-Solvent solventsiz epoksi kaplama astarı olarak kullanılır. 

KULLANIM ALANLARI : Özellikle su ve içme suyu tanklarında güvenle kullanılabilir. Sanayide, garajlarda, hastanelerde antibakteriyel koruma istenilen duvarlarda, yiyecek işletme tesislerinde, uzun süreli aşıma ve yük yoğunluğuna karşı dayanım istenilen yüzeylerde uygulanabilmektedir.

GÖRÜNÜM : Parlak
 
RENKLER : Şeffaf
 
KATI MADDE : Ağırlıkça ve Hacimce % 100
 
YOĞUNLUK : 1,1 ± 0,05 kg / lt
 
V.O.C. : 0 g/lt

DEPOLAMA : Malzeme serin ve kuru yerde saklanmalı, malzeme kaplarının kapakları daima kapalı olmalıdır. +5 derecenin üzerinde muhafaza edilmesi uygun olacaktır. Kıvılcım çıkma olasılığına maruz kalmayan depolarda saklanmalıdır. Uygun şartlarda depolama ömrü 1 yıldır.
 
BOYA HAZIRLAMA : Kullanmadan önce mutlaka karıştırmalıyız. Düşük hızlı bir karıştırıcı kullanılmalıdır. Açık ambalajlar kullanılmamalıdır ve tedarikçi ile temasa geçilmelidir. Boya hazırlamada iki komponetli olunmasından dolayı karışımın uygun belirtilen oranlarda yapılması çok önemlidir. Belirtilen değerlerden farklı olacak karışım tüm teorik değerleri yanlış kılacaktır.
    

KARIŞIMIN YAPILMASI: 1.komponent astar boya ve 2.komponent sertleştirici olarak adlandırılmaktadır. Boya ile sertleştirici belirtilen oranlarda oranında karıştırılmalıdır. Örneğin 11 kg 1.komponent üzerine 9 kg ikinci komponent ilave edilmelidir. Bu karışım net olmalı, az ya da fazla ilave edilmemesine özen gösterilmelidir.Ağırlıkça malzemenin karışım oranı 11:9 dur.
 
YÜZEY HAZIRLIĞI : Uygulanacak yüzey yağdan, kirden arındırmalıdır. Kimyasallara maruz kalmış veya herhangi bir sebeple kirlenmiş olan beton yüzeylerde uygulamadan önce sağlam beton yüzeye ulaşılmalıdır. Yüzeydeki pürüzlülüklerin ortadan kaldırılması ve yüzeyin boyaya hazır hale getirilebilmesi için 100-150 mikron kalınlığında uygulanmalıdır. Bu sayede yüzeyde kalan pislikler ve safsızlıklarla beraber yüzey problemleri giderilmiş ve boyaya hazır hale gelinmiş olacaktır. 
 
UYGULAMA ISISI : Astarlanacak yüzeyin sıcaklığı en az 10°C olmalıdır. Yüzeydeki çiğlenme noktasının en az 3°C üzerinde uygulama uygun olacaktır. Aksi şartlarda uygunsuz performans gözlenebilir. 
 
UYGULAMA ŞEKLİ : Rulo, airless, fırça
 
UYGULAMA : Pot life son derece sınırlı olduğundan dolayı kısa sürede olabilecek en fazla yüzey kaplanmalıdır. Karışımın donma süresi 40 DAKİKADIR. Bu değer hava bağıl nemine, ortam sıcaklığına bağlı olarak değişebilmektedir. Verilen değer oda sıcaklığındaki değerlerdir. Sıcaklık yükseldiğinde donma süresi hızlanacaktır. İkinci kat uygulamaları 24 sonra yapılmalıdır. 72 saatten sonra 2. kat uygulaması uygun olmayacaktır. Bu süre geçilmiş ise yüzeyi mutlaka pürüzlendirmek gerekecektir. Zemin verniği ile solventsiz epoksi boya içinde en az 24 saat bekleme süresi geçmelidir.
 
KURUMA SÜRESİ : Tabakanın kuruma süresi ortam sıcaklığı, yüzey sıcaklığı, film kalınlığı, uygulanan kat sayısı, havalandırma, yüzey hazırlığı, yüzeydeki vernik veya boya kalınlığı gibi parametrelere bağlıdır. Bu değişkenler teorik olarak verilen değerleri değiştirebilecektir. Genel sıcaklık ve ortalama kalınlıklar değerlendirildiğinde kuruma süresi;
Toz Tutmama Kuruması    Dokunma Kuruması    Mekanik Kuruması
Yaklaşık 10 saat    Yaklaşık 24 saat    Yaklaşık 7 gün
    
BOYANABİLEN ALAN : Boyanabilen alan uygulanacak boya kalınlığına göre belirlenmektedir. Film kalınlığı yüzeyde istenilen performansın ne olduğu, ne kadar yük taşıması istendiği veya yüzey performansının ne olması gerektiği gibi parametrelere bağlıdır. Teorik olarak önerilecek kalınlılara göre boyanabilen alan hesaplandığında;
 
150 mikron kuru film kalınlığında     6.6 m2/lt

RAF ÖMRÜ : 1 yıldır.
 
GÜVENLİK UYARILARI : Çocukların ulaşabileceği yerden uzak tutunuz. Serin yerde muhafaza ediniz. 10-25 derece arası önerilmektedir. İyi havalandırılan ortamlarda uygulama yapınız. Cilde temas etmesinden veya boya yapılan alanda doğrudan nefes almaktan kaçınınız. Herhangi bir temas halinde, cildin uygun temizleyici, su, sabun kullanılarak derhal temizlenmesi, eğer göze temas edilmiş ise gözlerin su ile yıkanması ve en kısa sürede tıbbi müdahale yapılması gereklidir.


Yükleniyor
Yükleniyor...