x

EPP-MDF SERİ - FELEXIMETAL

EPP-MDF SERİ - FELEXIMETAL

TANIM : Epoksi reçine esaslı, iki bileşenli, korozyon önleyici pigmentler içeren bir astardır. Reaksiyon kurumalı bir boyadır. 400-450°C kadar dayanabilen özelliğe sahiptir. 400-450 °C kadar boya film tabakası bozulmaz, çatlamaz ve renk solmaz. Bunun yanı sıra esnekliği son derece yüksektir.
 
KULLANIM ALANLARI : 400-450 °C kadar ısının bulunduğu, korozyon dayanımı aranan tüm metal yüzeylerde rahatlıkla uygulanabilir. Esnekliğinin yüksek olmasıda sıcaklık farklarının oluşduğu ve ortamda bulunan farklara karşı dayanım sağlayacağından dolayı tercih edilmelidir. 
 
ÇÖZÜCÜ : Solvent – Epoksi tiner
 
GÖRÜNÜM : Mat
 
RENKLER : Kiremit rengi, Kahverengi, Gri
 
DEPOLAMA : Malzeme serin ve kuru yerde saklanmalı, malzeme kaplarının kapakları daima kapalı olmalıdır. +5 derecenin üzerinde muhafaza edilmesi uygun olacaktır. Uygun şartlarda depolama ömrü 1 yıldır.
 
BOYA HAZIRLAMA : Kullanmadan önce mutlaka  karıştırmalıyız.  Açık ambalajlar kullanılmamalıdır ve tedarikçi ile temasa geçilmelidir.  Boya hazırlamada iki komponetli olunmasından dolayı karışımın uygun belirtilen oranlarda yapılması çok önemlidir. Belirtilen değerlerden farklı olacak karışım tüm teorik değerleri yanlış kılacaktır.
    
KARIŞIMIN YAPILMASI : 1.komponent boya ve 2.komponet sertleştirici olarak adlandırılmaktadır. Boya ile sertleştirici hacimce 3:1 oranında karıştırılmalıdır. Bu karışım net olmalı, az yada fazla ilave edilmemesine özen gösterilmelidir. Bu karışım yapıldıktan sonra epoksi tiner ile uygulama akışkanlığına getirilmelidir. Karışım yapıldıktan sonra 4-8 saat arasında ( ortam sıcaklığına bağlı olarak sürede değişkenlik yaşanabilir ) tüketim yapılmalıdır. Aksi durumda karışım jel olacaktır ve kullanılmaz hale gelecektir. İki komponent karıştırıldıktan itibaren kuruma reaksiyonu başlamaktadır. Bu sebepten dolayı uygulanacak miktar kadar karışım yapılmalıdır.
 
YÜZEY HAZIRLIĞI : Uygulanacak yüzey yağdan, kirden arındırmalıdır. Bu ürün uygulanmasında yüzey temizliğinin iyi olmadığı durumda yüksek performans sergilememektedir.
 
UYGULAMA ISISI : Hava ve yüzey ısısının +5 ile +30 arasında olmasına dikkat edilmelidir.Bağıl nem değerlerinde sıcaklık kadar önemlidir.Yüzey sıcaklığı çiğlenme noktasının en az 3 °C üstü olmalıdır.
 
UYGULAMA ŞEKLİ : Aırless veya  havalı  tabanca ile

UYGULAMA : Boyanacak yüzey hazırlığı yapıldıktan ve boya tanımlandığı şekilde hazırlandıktan sonra uygulamaya geçilecektir. Uygulamada ekipmanda boya hazırlığı kadar önemlidr. Airless sistemler tavsiye edilmektedir. Mutlaka belirtilen oranlarda karışım yapılamalı ve 5 derecenin altında uygulanmamalıdır. Kat üzerine kat uygulaması yapılabilir. 2 kat uygulama önerilmektedir. Yaş üzerine yaş uygulamalarda 1. kat uygulamadan sonra en az 30 dakika flash off süresi beklenmelidir. Bu süre geçtikten sonar ikinci kat  boya uygulaması yapılabilir. Kuruma ortamda bekletilerek veya fırında gerçekleştirilebilir. 
 
KURUMA SÜRESİ : 20 derece ve %65 nem ortamı düşünüldüğünde toz turma kuruması 4 saat, dokunma 8 saat ve tam kuruma boyalı parçanın 450°C sıcaklığı görmesinden sonra tamamlanacaktır. Malzeme yapısı sıcaklığa dayanım olduğundan dolayı mevcut ısıyı görmesi tam kuruma için önemlidir.  Fırın kurumalarda 80 °C 30 dakika yeterli olabilecektir.

BOYANABİLEN ALAN : İki katta, yüzeye bağlı olarak 1lt ile 5 m2 alan boyanabilmektedir.( 100 mikron kuru film kalınlığı baz alınarak hesaplanmıştır )
 
GÜVENLİK UYARILARI : Çocukların ulaşabileceği yerden uzak tutunuz.Serin yerde muhafaza ediniz. 10-25 derece arası önerilmektedir. Göz ile temasında bol su ile yıkayınız ve doktora başvurunuz. Yutulması halinde hemen doktora başvurunuz.

TEHLİKE UYARILARI : Yutulduğunda sağlığa zaralıdır.


Yükleniyor
Yükleniyor...