x

Bir Fırça Darbesiyle İzolasyon

Nasa'nın izolasyon açıklaması

Fırça Darbesiyle İzolasyonBir evin iç yada dış cephesinin boyanması oldukça zahmetli bir iş olabilir, ancak çok az kimse duvarlarının rengine ve evlerinin dış kaplamalarına biraz boya sürmenin daha fazla elektrik tasarrufu ve elektrik faturalarından büyük oranda tasarruf sağlayacağını bilir. Melbourne, Florida’da bulunan Hy-Tech Thermal Solutions, LLC duvarlar, tavanlar ve çatılardan sıcak hava akımını azaltmak için tasarlanmış çok karmaşık bir seramik vakum-dolu erimez ürünler üretmektedir. Yalıtımlı seramik teknolojisi, iç mekan duvarlarına ve tavanlarına uygulandığında ısının dışarı akımını engellemekte, ve dış cephe duvarlarını ve çatılarını boyamak için kullanıldığında da ısının içeri doğru akımını önlemekte, ve evinizde yıl boyuca etkili bir rahatlık sağlamaktadır. 
 
Evler, işletmeler ve sınai uygulamalar için termal çözümler üreticisi ve pazarlayıcısı olarak, Hy-Tech Thermal Solutions başarısını ilk olarak Ames Araştırma Merkezindeki NASA termal araştırmasında geliştirilen yüksek performanslı yalıtımlı seramik mikro kürelere borçludur. Çıplak gözle tek bir un tanesi gibi gözüken boş top şeklindeki (insan saçından çok az kalın) mikro küre yanmaz ve kimyasallara karşı oldukça dirençlidir, ve küre çapının 1/10u kadar duvar kalınlığı vardır, ve 6 santimetre kareye 1.900 kg güç uygular ve yumuşama noktası 1,800 ºC’dir. 
 
Hy-Tech Thermal Solutions bu özellikleri içerideki fazın tamamını çıkarıp bir vakum ortamı oluşturarak geliştirmiştir. Esasen, ısıyı korunan yüzeyden uzağa yansıtarak bir engel görevi gören “mini termos şişesi” oluşur. Bu mikro küreler başka materyallerle birleştiğinde bu materyallerin termal dirençlerini artırırlar.  
 
Toplu halde, küçük seramik “boncukların” görünümü küçük bir talk pudrası tozu kadardır. Asal ve toksik olmayan özellikleri bu kürelerin her türlü boyaya, kaplamaya, yapışkana, duvara yada kuru duvara kolaylıkla karışabilmesini sağlar. Buna ilave olarak, yuvarlaklıkları bilye gibi hareket etmelerini ve birbirlerinin üzerine yuvarlanmalarını ve böylelikle kaplamaların düzgün akmasını sağlarlar. Boya gibi bir duvar yada çatıyla uygulandığında, mikro küre kaplama sıkıca daralır ve vakumlu hücrelerden sıkı bir film oluşturur. Sonuçta ortaya çıkan seramik tabaka yangına direnci artırır, güneş ışınlarından korur, ak karıncalar gibi haşereleri iter, ve doğanını yıkıcı kuvvetlerine karşı kalkan görevi görür. 
 
Hy-Tech Thermal Solutions firmasının Kennedy Uzay Merkezine yakınlığı şirkete enerji, kimya, ve çevre araştırmalarında en ileri gelişmeleri takip edebilmesini sağlamaktadır. Başkanı Al Abruzzese Cape Canaveral Hava Üssünde 1960ların sonlarında ve 1970lerin başında Lockheed Şirketi için nükleer denizatlı füzeleri ekip şefi olarak çalışmıştır. Bu görevi Abruzzese’yi Kennedy’deki faaliyetlerle yakın irtibat halinde tutmuştur. Yıllar sonra, Abruzzese’nin boya işleri yüklenicisi olarak çalışmaları da kendisinin Merkezin çalışmalarından haberdar olmasını sağlamıştır. İşte bu süre içinde özel ısı-dirençli ve korozyon-önleyici kaplama sistemleri gibi yeni teknolojileri bizzat görmüştür.
 
Örneğin, Uzay mekiği karolarının yalıtım özelliklerini düşünmüş ve Abruzzese bunlarla ilgilenmiştir. O ve bir iş arkadaşı seramik karoların ısı yalıtım özelliklerinin piyasada satılan ürünlere uygulanıp uygulanamayacağını ve uygulanan yüzeylerde ısı transferinin azaltılıp azaltılamayacağını merak etmişlerdir. Bu işin bir çok zor yönü vardır ancak Abruzzese NASA kaynaklarını ve özellikle NASA ve üniversite laboratuarlarının kapsamlı bir araştırma yapmak için emrinde olduğunu keşfetmiştir. Kısa süre sonra fikrinin uygulanabilirliğini anlamış ve yeterli kaplamayı sağlayacak malzeme kombinasyonunu bulma engelini aşmak için çalışmıştır; malzeme çok ağır yada ince olmayacaktır, püskürtülebilecektir, ve boyanın kendisi ile ters reaksiyona girmeyecektir. 
 
NASA araştırmalarını kendi çabaları ile birleştiren Abruzzese dünyanın her yerinden çeşitli karoları seçerek “Hy-Tech” Yalıtımlı Seramik Katkı Maddesinin şu anda satıldığı haliyle birbirlerine karıştırmıştır. Hy-Tech Yalıtımlı Seramik teknolojisi mağazalardan satın alınan boyalara karıştırılabilen tek başına bir ürün olarak yada tamamen fabrikada harmanlanmış iç mekan, dış mekan, su engelleme ve çatı kaplama uygulaması olarak satılmaktadır. Tüm ürünler Florida’nın, çiğleriyle ve fırtınaların getirdiği yağmurlarıyla ünlü doğu sahillerinin sert koşulları altında test edilmiştir. 
 
Hy-Tech Thermal Solution boya ve kaplamaları buhar borularını ve armatürlerini, metal binaları (pas önleme), soğuk depo tesislerini (soğutucular ve dondurucular), teslimat kamyonlarını, otobüsleri, mobil ve modüler evleri, ve RV ve karavanları kaplamak için kullanılabilir. Seramik katkı maddesinin dış mekan kaplamaları Federal havacılık üstlerinde elektronik aygıtların bulunduğu treylerlere uygulanmıştır. Kaplamalar ısı azaltmakta ve böylelikle treylerler içerisindeki havalandırma sistemlerinin yükünü azaltmaktadır. Treylerler içindeki nemi kesen su geçirmez yüzeyler de sağlamaktadır ve elektronik bileşenlerin çevreden daha iyi korunmasını sağlamaktadırlar. Benzer kaplamalar Amerikan Doğa Servisi tarafından da yer altı kablolarının ve sulama sistemlerinin kaplanmasında uygulanmaktadır. Bu uygulamalar özellikle kemirgenler ve diğer böceklerin kabloları kemirmelerine ve yer altı sistemlere zarar vermelerine karşı ve nihayetinde pahalı onarımları önlemede etkilidirler. 
 
Abruzzese’ye göre “Ev  sahiplerinin bu ürünleri kullanması havalandırma maliyetlerini önemli oranda azaltabilir. Birleşik Devletlerdeki herkes sadece yüzde 10 daha verimli olsa, elektrik faturalarından yapılan tasarruf trilyonları bulabilir.” Ayrıca Hy-Tech Yalıtımlı Seramiklerin boya kaplamalarının ömrünü uzattığının ve boyalı yüzeyi daha sağlam yaptığını da belirtmektedir. 
 
NASA mühendisleri Uzay Mekiği karılarını sağlamlaştırırken, Abruzzese bu alandaki yeni ilerlemelerin kendi iş sahasını nasıl etkilemeye devam edeceğini görmek için NASA’yı yakından takip ediyor.

Yükleniyor
Yükleniyor...